Začít spolu ČR

Historie vzdělávacího programu Začít spolu v ČR

Vzdělávací program Začít spolu v mezinárodním označení Step by Step) je v České republice realizován od roku 1994. V současné době je realizován ve více než 30 zemích světa (zejména střední, jihovýchodní a východní Evropy).

Program je zaštítěn mezinárodní asociací ISSA1 (International Step by Step Association).

Jednou ze základních idejí programu bylo podpořit v těchto zemích rozvoj pluralitních společností fungujících na základě demokratických principů; umožnit dětem zažít výchovu a vzdělávání, které by byly v souladu s demokratickými principy, respektovaly jejich osobnost, vedly je ke kritickému myšlení a zodpovědnému jednání.

Finanční a metodickou podporu při zavádění programu do vzdělávacích systémů jednotlivých zemí (zejména v počátečních letech) poskytla síť Sorosových nadací (Open Society Funds) společně s neziskovou organizací Children´s Resources International Washington, D.C., která ve spolupráci s dalšími odborníky tento modelový program pro výchovu a vzdělávání dětí v období předškolního a mladšího školního věku s názvem Step by Step zpracovala.

/zdroj: http://www.sbscr.cz/?t=1&c=23/

 

A historie projektu na naší škole?

  • V roce 1995 se pedagogové prvního stupně naší školy inspirovali v MŠ Beruška ve Frýdku-Místku. Zalíbil se jim přístup pedagogického sboru pod vedením paní ředitelky Juliány Gardošové ke svým klientům.
  •  V roce 1996-97 prošel tým 5 pedagogů (Lenka Bednářová, Jitka Kupková, Hana Šnajdrová, Jana Hlaváčová, Antonie Landová) dlouhodobým vzděláváním, které zastřešovala organizace Open Society Fund v Praze.
  • Finančně a metodologický nás podpořila Sorošova nadace.
  • Od roku 1997 do roku 2001 fungoval na naší škole tým vyškolených lektorů, kteří založili Tréningové centru Začít spolu.  Naše škola se stala pilotní školou projektu Začít spolu. Realizovala ukázkové hodiny, poradenské služby a trénovala další zájemce o projekt – učitelé a asistenty pedagogů.
  • Od roku 2000 metodologicky podporuje projekt Začít spolu organizace Step by Step ČR.

Do dnešního dne prošlo projektem Začít spolu asi 800 žáků, a to ve třech ročnících své školní docházky. Dnes vyučuje projektové třídy 12 vyškolených učitelů a pedagogických asistentů.

Soubory ke stažení

SouborDatum vložení
Certifikát – Začít spolu2.11.2017