Škola „Podsovou“ informuje: Když se škola stane strašákem. Jak pomoci dítěti překonat úzkosti a obavy?

Škola, místo, kde děti objevují a rozvíjejí své schopnosti, se může pro některé z nich stát zdrojem obav nebo úzkosti. Tyto pocity nejsou výjimečné, ale často se dají úspěšně řešit. Co se může skrývat za dětským strachem ze školy a jak svému dítěti pomoci?

Příčin stresu nebo úzkosti může být mnoho a často se vzájemně ovlivňují. Mezi nejčastější patří: obavy ze školního neúspěchu, problémy s vrstevníky, vysoké nároky rodičů (zejména nadměrný tlak na výkon, porovnávání s ostatními) či strach z nových situací (začátek školního roku, střídání učitelů, nové učivo). Zhoršená psychická pohoda ve škole ale také může pramenit z aktuální situace doma (rozvod rodičů, nemoc někoho blízkého, stěhování).

Jak poznat, že má dítě problém? Signálů, které upozorňují, že se něco děje je celá řada. Chybou nás rodičů je fakt, že je často zaměňujeme za rozmar, lenost, pubertu, zlobení… Není však tomu vždy tak. Dítě může být podrážděné, smutné až apatické, škole se snaží vyhýbat, jak jen to jde. Ve škole má zhoršené výsledky. Může ztrácet chuť k jídlu a stěžovat si na bolesti hlavy či břicha (často ráno před odchodem do školy). Může také špatně spát (problémy s usínáním o samotě, noční probouzení, u menších dětí přesouvání se z pokoje za rodiči do ložnice apod.). Můžete si všimnout, že vaše dítě doma více odmlouvá, neposlouchá, nebo naopak zvýšeně potřebuje vaši péči. Zkrátka chová se jinak.

Jak dítěti pomoci?

Mluvit, mluvit, mluvit…

  • Vyhledejte si vhodný čas a místo, kde se budete moci s dítětem nerušeně bavit.
  • Ukažte mu, že jeho pocity jsou pro vás důležité. Naslouchejte mu.
  • Vyhněte se bagatelizaci jeho obav, i když se vám mohou zdát přehnané.

Spolupracujte se školou.

  • Informujte učitele o situaci a požádejte ho o spolupráci. Společně můžete najít způsoby, jak dítěti ve škole ulehčit.

Vytvářejte doma bezpečné prostředí.

  • Dejte dítěti najevo, že mu rozumíte, ale nepodporujte jeho vyhýbavé chování, naopak jej podpořte v tom, aby se nepříjemným situacím postupně vystavovalo a stalo se tak vůči nim odolnější. Dbejte na spánkovou hygienu dítěte. Vytvořte si doma společné pravidelné rituály, které podpoří bezpečí a jistotu dítěte (pohádka před spaním, ranní společný čaj před školou, pravidelné nedělní výlety apod.).

Relaxační techniky.

Dostatek pohybu.

  • Dbejte na to, aby mělo dítě dostatek zdravého pohybu. Při pohybu se uvolňují hormony jako jsou endorfin nebo serotonin. Ty mají přímý vliv na odbourávání stresu, úzkosti, smutku. Pomohou nám také udržet si zdravé sebevědomí. Pohyb také umožňuje správnou regulaci „hormonu stresu”, kortizolu.

Pečujte o sebe!

  • Dopřejte si čas jen pro sebe bez výčitek. I kdyby to měla být “jen půlhodinka v koupelně”. Myslete na sebe a svou duševní pohodu. Nedávejte si za vinu, že je vaše dítě úzkostnější. Pamatujte na to, že pokud se budete cítit dobře vy, budete lépe schopni pomoci svému dítěti.

Čemu se vyhnout?

  • Netlačte na dítě, aby se přestalo bát. Strach se nedá jednoduše vypnout.
  • Neporovnávejte dítě s ostatními. Každý je jiný a má své vlastní tempo.
  • Netrestejte. Tresty situaci většinou ještě zhorší.
  • Děti nejsou jen zmenšení dospělí. Nesrovnávejte je se sebou.

 

Pamatujte, že každé dítě je jiné a to, co funguje u jednoho, nemusí fungovat u druhého. Buďte trpěliví a vytrvalí. Pokud si nejste jisti, jak s dítětem na tomto problému pracovat, neváhejte vyhledat pomoc odborníka, například psychologa nebo terapeuta.

Soubory ke stažení

SouborDatum vložení
Jak překonat obavy, úzkosti a strachy8.10.2024