Bubnování s Vlaďkou Gavlasovou rozvíjí smysly, motoriku a rytmické cítění

Každoročně zavítá na první stupeň k nám na „Jedničku“ se svými Muzikohrátkami Vlaďka Gavlasová. A my se na ni vždycky těšíme. Ono totiž cítit ve vlastní dlani vibraci tibetských mís a vnímat jejich podmanivý zvuk má svoje kouzlo.

Vlaďka Gavlasová nabízí dětem nevšední zážitek – uvědomit si, že i naše tělo může být nástrojem a že se můžeme hudebně sladit s rytmem vlastního těla. Děje se to nenásilnou hravou formou. Zpočátku stačí jen poslouchat nejrůznější melodické perkuse, tibetské zvonky, zvonkohry a cítit jejich omamný zvuk. Pak se přidají djembe a naše ruce. A bubnujeme. Zpočátku jednoduché rytmy, později přidáme složitější a hlavně posloucháme a snažíme se hrát v jednom rytmu všichni společně.  Je tu však místo i na improvizaci, na vlastní vyjádření a na umění vrátit se zpět do hlavního proudu.

Rytmus je pro nás a naše tělo přirozený. Vyrůstáme pod ochranou matčina srdce, které nás bezpečně doprovází na svět, vnímáme tepot vlastního srdce a sladíme se s rytmem našeho těla. Rozvíjíme tak motoriku, spolupráci obou mozkových hemisfér, smysly a pohybovou koordinaci. Ale hlavně je to pro nás zdroj pozitivních emocí a potěšení, které při bubnování prožíváme. Takže zase za rok…                    Renata Spustová