Vánoční jarmark na jedničce

„Hvězda zářila a vzduch se chvěl…“, voněl jehličím, cukrovím a Vánocemi. Tušíte, kde? Přece na frýdecké základní škole Pod Sovou. I letos tam učitelé spolu s dětmi a jejich rodiči připravili v úterý 10. prosince velkolepý a v okolí již pověstný vánoční jarmark.

Dvě patra budovy prvního stupně frýdecké jedničky se zaplnily improvizovanými stánky malých i velkých prodejců. Prodávalo se na chodbách, ve třídě a jídelna se stala místem pro chvilku odpočinku, malé občerstvení či poslech dětského pěveckého sboru. Úterní odpoledne připravila spolu s pedagogy a také uváděla zástupkyně ředitele pro první stupeň Antonie Landová. V prostorách jídelny zazněly ve dvou vystoupeních krásné české, ale i krajové lašské koledy, moderní vánoční písně a dokonce se návštěvníkům jarmarku v premiéře představilo duo TITANIC – sedmačky Nikola a Vendula, které na violoncello s klavírním doprovodem zahrály soundtrack k filmu Titanic. Pozorného posluchače jistě překvapila i zajímavá hudební aranžmá dětského pěveckého souboru pod taktovkou Ireny Turkové s klavírním doprovodem Lenky Lichnovské.

Ale to hlavní čekalo všechny návštěvníky na chodbách a ve třídách prvního stupně. Lavice se proměnily v prodejní stánky, prodávající nachystali své zboží a mohlo se začít.  Nabídka byla tak široká a pestrá, že jste málem nevěděli, kam dříve otočit hlavu. „S maminkou jsme vyráběli přívěsky, náramky, svícny a šišky,“ ukazoval Vojta Špurek ze 3.A, který prodával s babičkou. Prvňačka Julinka Hanzlíková přišla prodávat se svou mladší sestrou Danielkou. „Vyráběli jsme celá rodina,“ ukazovala Julča hrdě své stromečky, přívěsky, papírový věnec i veselou štěrkací kuličku a dodala: „Za utržené peníze si našetřím na něco hezkého.“ A její maminka jen dodala, že inspiraci pro své výrobky našli třeba na youtube. Šesťačka Tereza Pyšková měla na pultě muffinky. „Jsou ještě teplé, před chvilkou je upekla maminka,“ smála se.

Ke každému správnému jarmarku patří i vlastní výrobek a ani na jedničce na to vychovatelky školní družiny a učitelky nezapomněly. Děti si mohly vyrobit vánoční přání, ať už ze zdobeného papíru nebo pošité korálky, malovaly hrníčky a vánoční ozdůbky.

Kupující z jarmarku odcházeli obtíženi vánočními dekoracemi, svícny, věnci, ale i perníčky, sladkostmi a skvělými čokoládami. Ve stánku u Jasmíny, Roxany a Jonáše z druhého stupně jste si mohli koupit vlastnoručně vyrobené šumivé koule do koupele, o kousek dál zase mýdlo ve tvaru květin čí zvířat nebo třeba voňavé kostičky, které provoní váš byt nebo šuplík.

Byla skoro škoda opouštět to voňavé vánoční království, protože se opravdu bylo na co dívat. I když se to podle pohledu z okna ještě nezdá a sníh na nás tak trochu zapomněl, Vánoce jsou za dveřmi. A my jsme měli na vánočním jarmarku frýdecké jedničky krásnou příležitost ochutnat malý kousek Vánoc a připomenout si čas rozjímání a Adventu.  Krásné Vánoce vám všem!  Za všechny pedagogy naší školy přeje Renata Spustová