Dějepisná exkurze

V pátek 24. května se dvě deváté třídy zúčastnily dějepisné exkurze v zahraničí, a to v Polsku. Velké poděkování patří paní Zofii Anně Ptaškové, ekonomce školy, která celou exkurzi zorganizovala, rezervovala vstupenky s dostatečným předstihem a celý den nám překládala informace průvodců z polštiny.

Následující krátký komentář napsala Madlen Seibertová, žákyně třídy 9. C.

Naše první zastávka byla v Osvětimi. Cestou jsme míjeli povodní postižené oblasti a skrze skla autobusu jsme spatřili vyhlazovací tábor Birkenau, kde na nás poprvé při představách, co se tam ještě nedávno dělo, dolehla tíseň. Při vstupu do muzea Auschwitz jsme cítili zvláštní, doposud nepoznaný a nepopsatelný pocit. Procházeli jsme bránou s cynických titulem: Arbeit macht frei, neboli Práce osvobozuje. Byli jsme v myšlenkách s lidmi, kteří tímto vstupem vcházeli, ovšem za úplně jiné skutečnosti. Vše dokreslovala ponurá atmosféra pátečního dopoledne, bylo zataženo, na zemi ležely kaluže a bláto se nám lepilo na podrážky bot, zpovzdálí se jako zvuková kulisa rozléhalo krákání vran, o to vše byl zážitek ještě intenzivnější. Při východu z tábora z nás něco těžkého na duši spadlo, cítili jsme se podstatně volněji.

Další část programu zahrnovala exkurzi do solných dolů Wieliczka, to bylo odlehčením psychicky náročnějšího dopoledne. Solné doly předčily naše očekávání, už jen ta představa, že se nacházíme několik desítek metrů pod zemským povrchem, byla neuvěřitelná. V podzemí jsme se však cítili, jako bychom byli na zemi. Po cestě dolem jsme narazili na suvenýry, občerstvení, toalety, restauraci, nahoru nás vyvezl dokonce výtah!

Naše exkurze byla zakončena v jednom z nejkrásnějších měst Polska, Krakově. Moc času nám však nezbylo, ale i tak nám to pro základní prohlídku stačilo. Výlet se vydařil.