Těšínské divadlo potřetí – DIVÁ BÁRA

V letošním školním roce jsme se do třetice, tentokrát se 7. ročníky, vypravili 10. května 2023 do divadla v Českém Těšíně, abychom zhlédli inscenaci Divá Bára, v režii Stanislava Slováka.

Předlohou pro tento muzikál se stala stejnojmenná povídka Boženy Němcové, kterou rodiče (a zejména prarodiče) znají jistě velmi dobře (pravděpodobně i z filmového zpracování s Vlastou Fialovou v hlavní roli), avšak pro naše sedmáky se jevila velkou neznámou. S obavou jsme očekávali i samotnou dopravu vlakem – na cestě nás čekala výluka na trati, ČD mile překvapily a zvládly vše na „jedničku“.

Sedmáci se poprvé setkali s nebojácnou samostatnou dívkou, dcerou pastýře Jakuba, jež je natolik jiná než ostatní vesnická děvčata, že se jí pověrčiví vesničané bojí, opovrhují jí, ona je však vždy ochotná pomáhat svým přátelům. Nesplňuje typické představy o děvčeti té doby, musí odvážně bojovat o své právo na štěstí, avšak najdou se zde lidé, kteří ji dokážou mít rádi takovou, jaká je.

V hodinách českého jazyka bylo potřeba žákům vysvětlit některé nejasnosti, srovnat muzikál s původní povídkou a zdůvodnit některé moderní úpravy. Shodli jsme se na tom, že v dnešním světě by takto „odlišná“ dívka nepůsobila nijak neobvykle.

Všichni oceňujeme skvělé herecké obsazení, zvláště Báru Vidomskou v titulní roli Báry, Elišku Adamovskou jako Elišku, Kryštofa Malce v roli Ondry (= Josífka), Petra Sutorého jako správce Slámu, hudební nastudování (stylizovaný folklór i folkrock), zvládnuté pouze třemi muzikanty, i samotnou scénu s centrální variabilní stavbou a bílým pozadím, které oživují vzdušné vlny a světelné efekty.

A těšíme se na další skvělá představení Těšínského divadla!